Все по-често пациентите се интересуват от състоянието на направените вече обтурации (пломби) в устата им. Наблюдават и споделят за неравности, ръбчета и отчупени части от стари пломби.

Все по-често пациентите се интересуват от състоянието на направените вече обтурации (пломби) в устата им. Наблюдават и споделят за неравности, ръбчета и отчупени части от стари пломби.
Редовните профилактични прегледи са от основно значение за навременното откриване на кариозни лезии, които изискват лечение с цел предотвратяване на болкови симптоми и други усложнения
Всеки човек в днешно време е добре запознат с лечението на кариозните заболявания, при които вече се наблюдава разрушение на твърдите зъбни тъкани (емайл и дентин). Най-общо то включва почистване на кариозната лезия с т. нар. зъболекарски ‘машинки’ и последващo поставяне на пломба. Този начин на отстраняване на кариеса винаги е съпроводен с неприятно усещане и болка. При пациенти (най-вече…
Разпространено сред родителите е мнението, че деформациите на челюстите, проблемите в захапката и така наречените „криви зъби“, са наследствени и нищо не може да се направи, за да се предотврати този проблем. Често това е погрешно. Зъбно-челюстните деформации и проблемите в отделната зъбна дъга могат да бъдат резултат от група фактори, наречени вредни навици. Те могат да се установят от…
Често при ендодонтско релечение (прелекуване на кореновите канали) се открива счупен метален инструмент. Той не позволява прохождането и почистването на канала до неговия край, което води до неуспешно лечение. Сепарираният инструмент се верифицира с рентгенова снимка. Тя дава информация за вида, дължината и точното място от кореновия канал, в което се намира фрагмента. Вариантите за прохождане на кореновия канал са…
Усмивката е най-красивият аксесоар, който никога не излиза от мода. Какъв по-добър начин да я подчертаем от добавяне на малко блясък? Зъбните бижута добиват все по-голяма популярност, особено сред дамите. Те представляват стъклени кристали с различен размер и форма, които се залепят за зъбната повърхност без да се отнема от емайла. Процедурата се извършва след поставяне на изолация (кофердам), за…
Керамичните фасети представляват изключителни тънки, естетични, здрави, индивидуално изработени възстановявания, които се залепват по предната повърхност на зъбите. Посредством фасети се постига по-естетична и хармонична усмивка, която е изцяло съобразена с индивидуалностите характеристики на пациента, както и с неговите желания. Именно това, че се изработват изключително тънки като люспи, прилепващи по зъбната повърхност, позволява минимално изпиляване на здрави зъбни тъкани,…
Фрактурите на предните зъби не са проблем, който се среща само при деца и подрастващи, но и при възрастните пациенти. И тук основна цел е запазването на виталитета на зъба, ако това е възможно, както и възстановяването на естетиката и функцията, използвайки висококачествени съвременни материали. Клиничен случай на пациент след травма на предните централни резци, получена след падане. Фрактурата засяга…
Травмите на зъбите при децата са едни от най-честите спешни състояния в детската дентална медицина. Те са най-разпространени във възрастта между 1-3 и 7-11 години и са свързани с високата активност на децата през тези периоди, както и с периода на прохождане при по-малките пациенти. Клиничен случай на дете на 3 години с фрактура на коронката на горните централни резци,…
Често срещан проблем при пациентите е отчупването на части от предните зъби. Причината обикновено е отхапване на по-твърди храни или в резултат на травма. Това нарушава естетиката и хармонията на усмивката и смущава пациентите. Благодарение на съвременните фотополимерни материали, използвани в денталната практика, тези дефекти могат да бъдат възстановени. Клиничен случай При нас дойде пациент с отчупени ръбчета от емайла…
При една част от децата по зъбните повърхности се забелязват точковидни тъмнокафяви и черни петна. Тези петна трудно биха могли да се отстранят в домашни условия с четка и паста. Но какво представляват те и всъщност необходимо ли е да се премахват? Биха ли могли да причинят кариес или възпаление на венеца? Тези струпвания от тъмни оцветявания по зъбите на…
1. При счупено предно зъбче на дете – налага ли се зъбът да бъде изграден? Възможно ли е при хранене да възникне болка и дискомфорт при отхапване и хранене? Травмите на твърдите зъбни тъкани могат да бъдат само в областта на емайла, на емайла и дентина, или да обхващат и пулпата (нервните и кръвоносните съдове на зъба). При последния случай,…
Пациентът беше рефериран към нас за саниране на устната кухина преди начало на ортодонтско лечение с алайнери. След обстоен клиничен преглед и допълнителен рентгенов статус направихме план на дентално лечение. Той включваше почистване на зъбен камък и плака, отстраняване на първични/вторични кариеси и кореново релечение. На долен първи кътен зъб вляво беше необходимо да се проходят и почистят механично и…
С времето зъбите потъмняват, особено когато ежедневно консумираме цветни храни и напитки – кафе, чай, червено вино, шоколад, горски плодове и др. Вредните навици като тютюнопушене също пигментират зъбните повърхности. В клинични условия ние можем да премахнем повърхностните оцветявания чрез полиране със сода, но пигментните съединения в дълбочина могат да се отстранят единствено чрез избелване. Съществуват два вида избелване –…
Първото посещение на детето в денталния кабинет често представлява повод за притеснение у родителите – как ще реагира на необходимостта от лечение и свързаните с него нови усещания, на различната обстановка в лечебния кабинет и на запознанството с денталния екип. Денталното лечение на малките пациенти е изключително отговорна и предизвикателна задача за всеки лекуващ лекар. Основната разлика между лечението на…
Най-разпространеният кариес при постоянните детски зъби е този, който се развива по дъвкателната повърхност на кътните. Причините за това са следните: Постоянните кътници пробиват с особена морфология и изразен релеф, което благоприятства натрупването на плака. Постоянните детски зъби пробиват с по-слабо минерализирани и по-тънки твърди зъбни структури, което обуславя по-бързото напредване на кариозния процес в дълбочина. Лошите орално-хигиенни и хранителни…
Кариесът е хронично заболяване и често протича безсимптомно. Пациентите обикновено се обръщат към дентален лекар, когато кариозният процес е напреднал и се характеризира с болка или кавитация (липсваща част от зъба). Това обикновено говори за непосредствена близост или ангажиране на пулпата на зъба (нервните и кръвоносните съдове). В миналото единствената възможност за лечение на такива кариозни процеси, е била девитализацията…
Междузъбното пространство е често пренебрегвано място от пациентите при провеждане на ежедневната орална хигиена. Четката не може да достигне до страничните повърхности на зъбите и там остава непочистена плака. След време по тези повърхности започват да се развиват кариеси, които в повечето случаи се откриват едва когато се ангажира голяма част от дентина. Кариозни лезии по медиалната (предната) повърхност на…