Временните (млечните) зъби имат някои различия от постоянните детски зъби, но са също толкова важни, колкото тях. Неправилно е схващането на някои от родителите, че щом ще “паднат”, не изискват лечение при възникване на проблем. Временното съзъбие е необходимо за правилното развитие на челюстите и цялостния организъм на децата.
Нелекуваният кариес на млечен зъб води до редица усложнения, сред които възпаление на “нерва” (пулпит), което е съпроводено със силна болка. По-нататъшното неглижиране и отлагане на лечението причинява възпаление в костта (периодонтит), което създава пряка опасност за зародиша на постоянния зъб и за общото състояние на детето.
Кариесите на временните зъби имат характерната особеност да се развиват бързо и за кратко време. Липсата на лечение води до ангажиране на пулпата и развитие на пулпит. Това се дължи на следните причини:
- Твърдите зъбни тъкани при млечните зъби са по-тънки и бактериите по-лесно напредват в дълбочина.
- Зъбите са с по-малко минерално съдържание и следователно са по-уязвими към кариесогенните бактерии.
- По-повърхностното разположение на нервните и кръвоносните съдове в зъба обуславя и по-бързото им засягане при един на пръв поглед малък кариес.
- Не трябва да се пропускат и особеностите в хранителния режим при децата – чест прием на кариесогенни храни като солети, сладки и тестени изделия, сокове и чайове, които обикновено са с голямо съдържание на захар.
При откритието на кариес на временен зъб, стъпките на лечение са следните:
- Поставяне на локална упойка.
- Почистване на кариеса. То може да се извърши с наконечници или с екскаватори (лъжички) в зависимост от индивидуалните особености на детето.
- Поставяне на изолация от кофердам. По този начин се осигурява сухо и чисто поле за работа.
- Поставяне на фотополимерна пломба.
- Ажустиране (нагласяване) на пломбата на височина, полиране и заглаждане.
Цялото лечение на кариеса на един зъб се извършва в едно посещение.