Лекционен материал на Д-р Ян Бергманс

В тази статия ще споделя с Вас малка част от лекцията на Д-р Ян Бергманс, на която присъствах на 10.03.2012г. в Интер Експо Център. Радвам се, че чух и видях клинични случаи на един от най-добрите ендодонтисти в Европа! Дано съм полезна и на Вас с тази информация от света на ендодонтията.

Преди началото на ендодонтскоти лечение е необходимо да се изяснят три основни аспекта:
1. Biological width – достатъчно налична биологична ширина (разстояние от алвеоларна кост до възстановена част – 2.04мм.)
2. “Ferrule effect” – достатъчно здрави зъбни тъкани (1-2 мм.- височина; 2мм. – ширина)
3. Crown to Root ratio – съотношение между дължина на корона : корен = 1:2
1:1,5
1:1 (минимално прието сътношение,но само при наличие на здрав периодонциум)

Ще бъде ли добре възстановен зъбът след провеждане на ендодонтското лечение? На този иключително важен въпрос трябва да си отговори всеки клиницист, предприел това лечение!!!
А става ли зъбът по-чуплив след проведено кореново лечение? Това е въпрос с все още неясен отговор. Но според много проведени изследвания е доказано, че няма разлика в зъбната микроструктурата между витален и невитален зъб. Здравината на зъба зависи от количеството останала здрава зъбна тъкан. При препариране на:
– енодонтски кавитет се губят 5% от здравината на зъба
– МО кавитет се губят 20% от здравуната на зъба
– МОД кавитет се губят 64% от здравината на зъба
След ендодонтско лечение на премолари и молари – необходимост от „туберкулно покритие” (cuspal coverage of premolars and molars). Според Д-р Бергманс най-добро решение – инлей.

MTA
1. Материал – пясъчна субстанция, втърдяваща се в присъствие на влага (pH=13-14); биосъвместим; устойчив на натиск; запечатва дори и дентин контаминиран с кръв; индуктор на остеобласти в контакт с жива пулпна тъкан=образува дентинов мост; възможност за разрастване на периодонтален лигамент върху МТА; рентгеноконтрастен, благодарение на добавен BiO;
Два вида МТА:
Grey MTA  (1998г.)
White MTA  (2002г.) – втърдява по-бавно; по-лесно манипулиране; 3-4ч. време на втърдяване; по-кремообразен; намалява оцветяването на ТЗТ

 

2. Механизъм на действие – подобен на този на Ca(OH)2
Използва се МТА Block / MTA спринцовка(М.А.Р.=microapical placement) – система за поставяне на МТА

3. Индикации
– Директна пулпотомия
– Частична пулпотомия (Апексгенезис)
– Апексфикацио
– Перфорации
– Ретроградно запълване
– Анатомични ирегулярности (Dens in dente; върешна резорбция и т.н.)




Дентално студио Норадент



За контакт с нас и записване на час за консултация: тел. 0899128852. Ако имате снимки от предходно лечение (или друга документация), моля приложете ги към email съобщението.

Оставете коментар