Флуорозата е дефект на твърдите зъбни тъкани, дължащ се на прием на флуор в дози, които са по-високи от оптималните. Обикновено флуорозата се получава при редовен прием на минерална вода с количество на флуора над 1.5мг/л, особено когато този прием е съчетан с друг вид флуорна профилактика. Зъбна флуороза може да се развие само в периода на изграждане на зъбите преди техния пробив. Следователно с най-голям риск от развитие на флуороза са децата до 8 годишна възраст.
Най-леките форми се изразяват с бели тебеширени петна по зъбните повърхности. При по-тежките форми се наблюдава увеличена порьозност на емайла, трошливост и поява на кафеникави петна.
Зъбната флуороза се получава само в случаите на системен прием на непрецезирани дози на флуор в периода на формиране на зъбите. Не е необходимо да се избягва флуорната профилактика поради страха от развитие на флуороза. Флуорният йон има свойството да замества хидроксилните групи в апатитните кристали на кристалната решетка на емайла. По този начин се образува флуорапатит, който е значително по-резистентен срещу киселинните атаки. Прием на флуор, с цел превенция на кариозно заболяване, трябва да се предприеме само и единствено след прецезиране на приеманото количество флуор във водата и други източници. Това може да изчисли вашия дентален лекар.
Според Европейската Асоциация по Обществено Дентално Здраве флуорната профилактика може да започне след 6 месечна възраст до 3 годишна възраст като приемът на флуор трябва да е до 0.25 мг. флуорид дневно и то в райони, в които водата не е флуорирана. След 3 годишна възраст е препоръчително да се включи паста за зъби с 500 ppm флуор, като използваното количество е с големина на грахово зърно. Не е препоръчително да се използват разтвори за жабурене с флуор, без това да е изрично предписано от лекуващия дентален лекар. Всякаква друга форма на флуорна профилактика (лакове, гелове, разтвори и др.) се назначава от стоматолога само ако прецени, че детето Ви е с висок риск от развитие на кариес.
Лечението на зъбната флуороза зависи от тежестта на развитие. Може да се предприеме реминерализация при леките форми, директно композитно изграждане (bonding) или възстановяване с порцеланови фасети при по-тежките форми.
Автор: Д-р Василена Иванова
За въпроси:
[email protected]
08970220247
0899128852